Opublikowany przez: Redakcja F. Redakcja 2023-06-19 13:33:28
Autor zdjęcia/źródło: Photo by Jannes Jacobs on Unsplash
Letnie zatrucia i biegunki wcale nie są rzadkością, dlatego dobrze wiedzieć, jak sobie pomóc domowym sposobem. Biegunka jest uciążliwą dolegliwością, która może skutecznie utrudnić nam funkcjonowanie, warto więc zadbać, aby trwała jak najkrócej. Jaki jest domowy sposób na biegunkę?
* Podczas biegunki organizm traci duże ilości płynów i elektrolitów. Właściwe nawodnienie jest niezwykle ważne, dlatego jako domowy sposób na biegunkę pij dużo wody, napoje elektrolitowe, bulion warzywny lub herbatki ziołowe (mięta, rumianek). Unikaj natomiast napojów alkoholowych, gazowanych i kawy, które mogą nasilać biegunkę.
* Dieta BRAT (z ang: banan, ryż, jabłko, tost) jest często zalecana jako domowy sposób na biegunkę. Produkty te są łagodne dla układu trawiennego i mogą pomóc w ustabilizowaniu pracy jelit. Zjedz kilka małych posiłków składających się z tych składników w ciągu dnia – jabłka jemy pieczone, a z ryżu kleik.
Przyjmowanie suplementów probiotycznych może pomóc przywrócić równowagę zdrowej flory bakteryjnej w jelitach. Wybieraj probiotyki zawierające szczepy bakterii, takie jak Lactobacillus czy Bifidobacterium.
* Węgiel aktywny jest naturalnym produktem, który może pomóc w absorpcji toksyn i substancji drażniących w jelitach. Przyjmuj go zgodnie z zaleceniami na opakowaniu.
* Napar z imbiru ma właściwości łagodzące i przeciwzapalne, które mogą pomóc w zmniejszeniu biegunki, a także wymiotów. Dodaj plasterki imbiru do garnka z wrzącą wodą i gotuj przez kilka minut. Osłódź miodem i wypij powstały napar.
* Leki na biegunkę bez recepty, które kupisz w aptece. Przyjmuj je zgodnie z zaleceniami na opakowaniu i pamiętaj, że nie są one zalecane w przypadku biegunki wywołanej przez infekcję.
Domowe sposoby mogą pomóc złagodzić objawy biegunki, ale jeśli objawy utrzymują się przez dłuższy czas, są bardzo nasilone lub towarzyszą im inne niepokojące symptomy (wysoka gorączka, silny ból brzucha, głowy, osłabienie itp.), skonsultuj się z lekarzem.
Czytaj też >> Lato nad wodą - jak się przygotować z dzieckiem?
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.